Planya makinesi nedir ve çalışma prensibi – elmavm.com

Planya makinesi nedir ve çalışma prensibi

Planya makinesi nedir ve çalışma prensibi

Keskin bıçaklar ile ahşap parçalar keserek rendeleme işlemi yapan gerektiğinde cumba yüz açma gibi çalışmaları gerçekleştirebilmeniz için üretilmiş makinelere planya makinası denir.

Ağaç işleme şerit testere ile birlikte kullanılan ikinci makinadır Büyük testerelerde kabaca kesilen ağacın bir yüz ve bir cumba rendelenerek kaba düzeltilmesinde planya kullanılır. Bu işlem ölçüsü ayarlanmış siper ile sabitleme işlemi yapılarak düzeltme işlemi yapılır. Ağacı istenilen kalınlığa getirmek için kalınlık makinesine ya da daire testere makinesine geçirilir.

Çalışma Prensibi Nedir ?

Motor ile gerçekleşen güç kayışlar kesme işlemi yapan bıçağa iletilir. Bıçaklar yatay eksende dönerek uygulama yapılacak kısımdan talaş çıkarılarak kesim işlemi yapar. Bıçağın çalışma yönünde hareket etmesinde bu parçaların sabitlenmemesi durumunda fırlaması görülmektedir.

Bıçak ön ve arkasında bulunan hareketli tablalar ile gerekli kalınlık ayarlanmaktadır. Ön bölgelerde bulunan tabla talaş miktarını arka tarafta bulunan tabla ile ön taraf için yatay gönye görevini görmektedir. Bu makinelerde ilk olarak kalın taraf geniş olan kısım rendelenir ve geniş yüzey sipere yaslanarak 90 derece olacak şekilde dik olarak rendelenir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir